توضیحات اجمالی


شناخت اجمالی قوانین و مقررات رشته ورزشی  هـوگام (استراگوس) 


  • نام پارسی : هوگام 
  • تعریف واژگان :    "هوگام 

واژه  "هوگام  مخفف  عبارت  : هنر ورزشی گذر از موانع  "می باشد که به ترتیب ذیل نام گذاری شده است .

هنر   ورزشی   گذر    از    موانع ( هوگام  )  SPORT ART  PASSING  OBSTACLES 

  • این هنر ورزشی دارای 3 شاخه متفاوت  با نامهای پارسی : 1- تیزگام[1]    2- آذرخش    3-یوز  می باشد . 

تعریف واژگان : 

  • هو : در فرهنگ فارسی به معنی ، صدا، آواز، بانگ و فریاد، ضمیرغائب مفرد مذکر به معنی او، وی، به ذات حق اشاره شده می باشد .
  • همچنین اشاره ایست به ذات الهی : و الهم روز و شب اندر صنع هو هیچگونه نیستم پروای تو .(مثنوی ) 
  • هو الحق ، اوست حق اوست خدا : و باز هم خاکش می کند از آنکه حق تصرف او راست هو الحق ای له الحق .
  • هو "واژه ای پارسی ست که وجودش به قبل از اسلام باز می گردد و نامی مقدس برای تمامی مسلمانان جهان است .

در نامهای اساطیر ایرانیان این واژه به کار رفته است، همچون هووخشتره  ، همچنین می توان " هو  را از نامهای الله الصمد نام برد . هو کلید آیین مهر است. به جز واژه هو، حضرت بر نامی دگر ننشیند. پس یا حضرت هو مدد .

گام :همانطوری که از نام " گام  پیدا و در ذهن تداعی می کند ، گامی به جلو برداشتن ، نمادی از  حرکت و جوش و خروش است .حرکت به سوی رستکاری و نوعدوستی  ؛ حرکت به سوی  بشردوستی و امداد رسانی ، از طریق پرورش جسم و جان  ( روح و روان ) در هنر ورزشی هوگام .

[1] - تیزگام در فرهنگ پارسی به معنی : تندرو. سریع : هم آهو فغند است و هم یوزتک ،  هم آزاده خوی است و هم تیزگامهمچنین از مصدر پیشرفت و گام به گام طی کردن دوره های این رشته ورزشی می آید .


  • بخش بین الملل : 

این رشته جذاب ورزشی در زبان بین المللی ، با نام : STRAGOS   شناخته شده چرا که بنای اولیه ثبت و تشکیل شورای بین المللی با این نام بوده و به علت قوانین و مقررات ثبت رشته ورزشی ایرانی در داخل کشور که می بایست نام پارسی به تائید وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران برسد واژه هوگام در کشور جمهوری اسلامی ایران مطابق با اساسنامه و آئین نامه های بین المللی این رشته با تائید کمیته فنی و هیأت رئیسه هوگام کشور ، برگزیده گردید .

اما مهم تر اینکه ، استراگوس به چه معناست ؟ و چه مفهمومی در بر دارد ؟

 STRAGOS    کلید واژه ای از شعار بین الملی معروف رشته  ، به شرح ذیل می باشد :

Struggle To Reach  A  Goal Over Sports

برای رسیدن به هدفی فراتر از ورزش تلاش کن ...


S: struggle         T: to                  R: reach               A: a   

G: goal                O: over             S: sports


 شورای بین المللی استراگوس (ISCInternational Strogos Council  در 17 دسامبر 2018 از طریق ویدئو کنفرانس ، با حضور نمایندگان و اعضاء 8 کشور جهان : ایران ، آذربایجان ، پاکستان ، چین ، تایلند ، مصر ، افغانستان و ترکیه ، اولین مجمع بین المللی ورزش استراگوس را بنیان نهاد  و آقایان : خالد مسیح از پاکستان و مقداد کامرانی از ایران به ترتیب بعنوان ریاست و دبیر کلی اولین شورای بین المللی ورزش نوین استراگوس ، به مدت 4 سال ، برگزیده و سکان دار هدایت آن در جهان شده اند  .


هوگام فراتر از یک نام 
 
هنر ورزشی گذر از موانع یا هوگام ْ‌ ورزشی مفرح با قابلیت های مختلف آمادگی جسمانی در رده های مختلف سنی در محیط های طبیعت و سالن های ورزشی  است . 

در این رشته ماجراجویی ، ورزشکار می بایست ، مهارت ها ، قابلیت ها و دوره های مختلف آموزشی را  در۱۰ سطح آموزشی در باشگاه های مختلف هوگام کشور آموزش دیده و به فراق سطح آموزشی ، در مسابقات هم سطح ، شرکت و از موانع مختلف طبیعی و مصنوعی عبور نماید .

مسابقات ورزش هوگام در دو سطح آماتور در سالن های ورزشی  و حرفه ای در طبیعت بکر با ویژگی‌های خاص که مشتمل بر انواع  مختلف موانع  سالنی و طبیعی است ،  انجام می‌گیرد.  این ورزش در افزایش قابلیت‌های جسمانی،  چابکی، انعطا ف، تمرکز ، تعادل، هماهنگی عصب وعضله، استقامت ، سرعت و همچنین ویژگی‌های روحی وروانی با هدف یاری رساندن  و کمک بهمدیگر در شرایط خاص و بحرانی بسیار مثمرثمر بوده و به تائید کارشناسان  فراتر  از   یک  رشته  ورزشی است و می تواند دریچه ای  برای بشر دوستی با رویکرد امدادگر ورزشی باشد .

چشم انداز 

بر اساس مدل  SWOT شورای بین المللی استراگوس (هوگام) و به تائید کارشناسان مختلف ورزشی ،  رشته امدادی ماجراجویانه هوگام با توجه به  قابلیتهای مختلف  فنی ورزشی ، امدادی ، آمادگی جسمانی ، ذهنی و هوش هیجانی ، می تواند فرهنگ ساز ایده امدادگر ورزشی با شعار هر خانواده یه هوگام کار ، در جهان بوده و قطعا در آینده ای نچندان دور، مرزهای ورزش و مبارزه کردن را با دوستی ، محبت و کمک کردن به همدیگر ، جابه جا خواهد کرد .

امتیازات 

روش امتیازدهی بازی در مسابقات انفرادی بر اساس ثبت رکورد در مدت زمان ۲۰ ثانیه در ۳ راند بوده که ورزشکاران می بایست ، از میان موانع با اشکال مختلف ، به تعقیب و گریز هم بپردازند .

اما در روش تیمی : امتیازی در کار نبوده و افراد با خطاهایی که از قبل تعریف شده بر رکورد زمان تیمی خود می افزایند در واقع از نظر کمیته فنی هوگام کشور ، همه تیم ها  قهرمان و در رکورد باهم برابرند ، غیر اینکه خود ثابت کنند چنین شرایطی ندارند .

اهداف
 
سالیان سال است که در هنگام حوادث طبیعی و غیر‌مترقبه با سازمان های امدادی تماس میگیریم و در واقع زمان طلایی را برای رسیدن سازمان مورد نظر از دست می دهیم .

اما شاید از نزدیک مشاهده کرده ایم ، افرادی بوده اند که با تبحر و تجربه ای که در طول سالیان سال در زندگی پرفراز و نشیب خود بدست آورده اند ، قبل از رسیدن ارگان امدادی ،  شخصا وارد عمل شده و عملیاتی که یک تیم امدادی می بایست با صرف هزینه گزاف ، برای جان و مال افراد انجام دهد در کوتاه ترین زمان ممکن ، شخصا انجام داده و باعث نجات جان و مال اشخاص مختلف شده اند .

تیم فارغ التحصیلان ورزشی و متخصصین امدادی هوگام کشور با این ایده که هر شخص به آسانی خواهد توانست با برنامه ریزی مستمر همراه با آموزش های خاص امدادی ،  به درک و مهارت های  قابل توجه ای در کمک های اولیه و نجات برسد یا پیشگیری خاص آن را بعمل آورد ، ورزشی را در ۱۰ سطح  با آموزش های  فنی و تخصصی ، نظیر (کمپ اضطراری و جان پناه ، جنگل پیمایی ، کوه پیمایی ، شنا ، کمک های اولیه ، راپل ،  زندگی در شرایط سخت ،  اطفاء حریق در طبیعت و عبور از موانع مختلف و.....) تعریف کرده ایم که با پیگیری جوانان و متخصصین امر ، مورد حمایت و تائید مسئولین ملی و جهانی در سال ۲۰۱۸ رسیده است تا در هنگام بروز حوادثی نظیر (غرق شدگی  سقوط از ارتفاع  آتش سوزی  مقابله با حیوانات وحشی  تصادفات جاده ای - مار گزیدگی و ... ) ورزشکاران ورزیده هوگام ، همانند یک تیم امدادی ، حافظ جان و مال هموطنان گردند   .


 
تعداد نفرات و تیم‌ها ، روش بازی 
 
مسابقات این رشته نوین ورزشی به دو روش : انفرادی و تیمی برگزار میگردد .

انفرادی :‌ زمان بازی در مسابقات انفرادی  بصورت سالنی در سه راند ۲۰ ثانیه ای بوده و در این مدت بازیکنان هرتیم سعی می‌کنند تا در زمان تعیین شده با همکاری و پشتیبانی یکدیگر بصورت تعقیب و گریز و گرفتن حریف ْ از سد هم بگذرند .

تیمی : در شیوه تیمی مسابقات کاملا متفاوت بوده ْ و هر تیم متشکل از ۴ ورزشکار و یک مربی می باشد و ورزشکاران می بایست با کمک همدیگر در طول مسیر از ۱۰ آیتم مختلف بگذرند و از خط پایانی باهمدیگر عبور کنند ، بر خلاف مسابقات رشته های مختلف ، مربی می تواند بعنوان یار ذخیره در کنار تیم حرکت کرده و در مواقع خاص به یاری تیم خود بشتابد  . 
 
مسابقات هوگام در ۴ اقلیم :‌جنگل  دریا  کوهستان و کویر برگزار میگردد .


 
ابعاد زمین و وسایل مورد نیاز اصلی
 
اندازه استاندارد زمین درمسابقات کشوری (سرپوشیده - سالن) ۴۰*۲۰ متر است که می‌توان آن را در زمین‌های بزرگتر و کوچکتر نیز برگزار نمود.

تجهیزات مسابقات شامل حداقل ۱۰ و حداکثر ۱۵ مانع بادی یا مصنوعی با توجه به سطح ورزشکاران شرکت کننده می باشد .

تجهیزات حفاظت فردی بازیکنان بسیار حائز اهمیت می باشد ْ این تجهیزات شامل (کفش کتونی مناسب  زانوبند  آرنج بند کلاه ایمنی (بانوان)دستکش نیم پنجه ای) .
 

 
ویژگی‌های هوگام
 *
نکته بسیار مهم در این ورزش پرهیجان که در هیچ ورزش گروهی دیگر دیده نمی‌شود، روحیه امدادی و کمک به همدیگر است ، به‌گونه‌ای که نهایت روحیه همکاری، فرماندهی و فرمان‌پذیری و دستگیری ، افراد برای موفقیت تیم ، می بایست از جان گذشتگی کنند و بدین گونه فرهنگ ایثار در  این رشته   ، رشد و گسترش و تعالی خواهد یافت که هدف تعالی مجموعه هوگام کشور است .


روابط عمومی و بین المللی کمیته هوگام ایران 


چارت تشکیلاتی هوگام ایران 


01 مرداد 1397 adham
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود

حامیان ما